Barbie - NUKKUDEGA MÄNGIMISE KASULIKKUS NEUROTEADUSTE ASPEKTIST

Barbie® koostöös Cardiffi ülikooli neuroteadlastega viis läbi uue uuringu, kus esmakordselt kasutati neurokujutisi, et tõestada nukumängu positiivset mõju ajule.1 Barbie loojatena oleme alati teadnud, et nukkudega mängimine on väga kasulik. Nüüd on väidete taga ka teaduslikud tõendid.

How Barbie Stimulates the Brain KUIDAS NUKKUDEGA MÄNGIMINE AJU STIMULEERIB

Uuringu käigus jälgiti 4–8-aastaste laste ajutegevust, samal ajal kui nad mängisid Barbie nukkude ja mängukomplektidega. Peamised järeldused kehtivad kõigi laste kohta, olenemata soost või rahvusest.

PÕHITULEMUSED

Nukumäng aktiveerib ajupiirkondi, mis võimaldavad lastel arendada sotsiaalse teabe töötlemise oskusi, nagu empaatia.

Empaatiat arendava aju osa aktiivsus on märgatav isegi siis, kui laps iseseisvalt nukkudega mängib.

Sotsiaalsed oskused arenevad nukkudega mängides kõikidel lastel – ka nendel, kelle neuroloogilised erinevused on seotud autismiga.

LISA DR SARAH GERSONI UURINGU JA SELLE PÕHITULEMUSTE KOHTA

VAATA SIIT Arrow Icon
Horizontal Rule

Why empathy is important MIKS ON EMPAATIA OLULINE

Empaatia on laste edasise edu oluline näitaja. Ülemaailmselt tunnustatud hariduspsühholoog dr Michele Borba sõnul võimaldab empaatia lastel:

Horizontal Rule

Why empathy is important KÜMME NÕUANNET EMPAATIAVÕIME ARENDAMISEKS

70% vanematest tunneb muret selle üle, kuidas sotsiaalne eemaldumine võib mõjutada nende laste suhtlemist teistega.2 Empaatia julgustamine aitab lastel arendada oskusi, mis on vajalikud pidevalt muutuvas maailmas olemaks enesekindlad ja kaastundlikud. Siin on dr Michele Borba kümme näpunäidet empaatiavõime arendamiseks, kasutades nukumängu kasuliku vahendina.

LAADI ALLA 10 nõuannet, kuidas arendada väikelapse empaatiavõimet Arrow Icon

NUKUMÄNG ARENDAB KÕIKI LAPSI

Nukumäng on väga kasulik mänguvorm kõikidele lastele – nii neurotüüpsetele kui ka neuroloogiliste erinevustega lastele. Ükskõik, mil moel laps nukkudega mängib, õpib ta läbi selle.
Võttes arvesse, kui erinevalt laste ajud töötavad, ning väärtustades neuroloogilist mitmekesisust, aitame nukumänguga kaasa laste sotsiaalsele arengule, et nad oleks hoolivad, toetavad, empaatilised ja innovaatilised.

Horizontal Rule

Why empathy is important KUUS NÕUANNET SOTSIAALSETE OSKUSTE ARENDAMISEKS

Nukumäng on toimiv vahend, et õpetada nii mitteneurotüüpsetele kui neurotüüpsetele lastele sotsiaalse teabe töötlemise oskusi. Need on Orange County Thompsoni Autismi ja Neuroteaduste Keskuse kuus nõuannet sotsiaalselt arendavaks mänguks.

1 Päriselu stsenaariumid

Mängige mänge, mis peegeldavad olukordi päriselust. Suuna oma last, kuidas erinevate inimestega suhelda. Kostüümide ja aksessuaaridega muudad õppimise lapsele lõbusamaks. Too samm-sammult juurde uusi õpetlikke aspekte.

2 Keerulised olukorrad

Loo lühilugusid, mis on seotud sotsiaalselt keeruliste olukordadega ja mida lapsega läbi mängida. Kasuta tegelastena erinevaid nukke ja mänguasju, et laps saaks nendega suhelda ning õppida.

3 Toetavad mängukomplektid

Kasuta mängukomplekte, mis loovad päriselu tunde (nukumajad, köögikomplektid jne).

4 Sensoorsed tegevused

Võimalda lapsel puutuda kokku erinevate tekstuuride, värvide ja objektidega. Sensoorsed tegevused vähendavad ärevust ja toetavad sotsiaalset aktiivsust (näiteks võib aidata nukul juuste kammimine vähendada lapse hirmu selle ees, kui ta enda juukseid kammitakse). Julgusta last avastama kombitavaid esemeid koos eakaaslastega, see toetab nende omavahelist suhtlust.

5 Väljamõeldud lood

Paku lapsele mängimiseks välja teemasid, kus ta saab mängida erinevaid karaktereid, väljendada emotsioone, suhelda ja probleeme lahendada. Mängi kaasa ning anna eeskuju, näidates ette sobilikke suhtlusviise.

6 Juhendatud kujutlus

Juhi mängu ja palu lapsel ette kujutada sinu välja pakutud lugusid. Kirjelda selliseid lugusid, kus tal tuleb teistega suhelda ja kus ta peab nii vastama kui küsimusi küsima (võib ka stseene välja joonistada, et lapsele ideid pakkuda). Julgusta last ka ise lugusid looma ning oma eakaaslaste ja vanematega neid jagama.

Horizontal Rule

Vaata lisa

Nukkudega mängimise kasulikkus neuroteaduste aspektist

Nukumängu kasulikkusest nii neurotüüpsetele kui neuroloogiliste erinevustega lastele

Horizontal Rule

MEIE TEADUSPARTNERITE TUTVUSTUS

Ühendkuningriigis asuvas Cardiffi ülikoolis tegutsevad kogu maailmas tunnustatud arenguneuroteaduse asjatundjad. Cardiffi ülikooli psühholoogiaosakond kuulub Ühendkuningriigis psühholoogia, psühhiaatria ja neuroteaduse valdkonnas kolme parima ülikooli hulka.

Dr. Sarah Gerson

Dr Sarah Gerson

18-aastase karjääri jooksul on ta panustanud ulatuslikult teadustöösse ja avaldanud artikleid mitmesugustel lastepsühholoogia teemadel.

Dr. Ross Vanderwert

Dr Ross Vanderwert

Tema esmased uurimishuvid keskenduvad sellele, kuidas toetavad varased kogemused aju tervislikku arengut.

Dr Sarah Gersoni juhitud uuring on avaldatud väljaandes Frontiers in Human Neuroscience.

Horizontal Rule

1 Uuringu tellis Barbie. Uuring viidi läbi 42 4–8-aastase lapsega (20 poissi ja 22 tüdrukut), täielikud andmed koguti 33 lapselt.

2 OnePolli uuring teostati 2020. aasta juulis 22 riigis, mille käigus küsitleti 15 000 3–10-aastase lapse vanemat.